Tammsaare park

Park/haljasala
Asukoht
Tammsaare park, Tallinn
Tellija
Tallinna Kommunaalamet
Võistlus
2012
Projekt
2015-2017
Projekti staadium
tööprojekt
Valmis
Pooleli
Maastikuarhitektid
Kaasautorid
Arhitektid: Kadarik Tüür Arhitektid OÜ / Haljastuse konsultatsioon: Pille-Riin Villem, Maarja Gustavson / Väikevormid: Kadri Tamme, Liis Mägi / Valgustuse konsultatsioon: Siim Porila
Peaprojekteerija
Kadarik Tüür Arhitektid OÜ
Eriosad
Konstruktsioonid: Inseneribüroo Printsiip OÜ / Teed ja vertikaalplaneerimine, välisvõrgud: Reaalprojekt OÜ / Projektijuht: Riho Joala (Projektipea OÜ)
Ehitaja
RTS Infraehitus OÜ / Haljastus: Kivisilla OÜ
Valdkond
Välisruumi ehitusprojekt
Välisruumi ehitusprojekt
Tagasi loomingu nimekirja
Tallinna linnasüdames paikneva Tammsaare pargi kohta korraldati 2012. aastal linnaruumilise lahenduse ideekonkurss, mille võitis OÜ Kadarik Tüür Arhitektid tööga „Belle Époque“. Tammsaare park on üks Tallinna linna keskpunkte, kuhu koonduvad kõik teed, arvamused, ideed ja kohtumised. Ka siinne visuaalne esteetika järgib koondumise ja sidumise ideed, mis laiemalt teostub pargi ruumilises struktuuris ning kitsamalt paviljoni ja väikevormide arhitektuuris. Park on olnud tunnistajaks paljudele dramaatilistele sündmustele meie lähiajaloos. Suur väljakutse oli siduda üheks visuaalseks tervikuks vihjed erinevatele ajalooperioodidele ja sündmustele nii, et tulemus oleks piisavalt abstraktne, ilma liigse narratiivse mürata. Haljastus on oma pehmuselt ja lopsakuselt kontrastiks arhitektuursete elementide rangusele. Palju on kasutatud ajaloolisi ja pargis kunagi esinenud liike ja sorte. Istutusaladel tekivad kuude lõikes erinevad fookuspunktid. Nende rütmiline vaheldumine toob rahustava meeleolu tihedasse linnasüdamesse ning aitab tajuda aastaaegade erinevust, mis linna südames võib muidu märkamatuks jääda. Parki projekteeriti ka selliseid puu- ja põõsaliike, mis Tallinna parkides on haruldaseks muutunud. Nende põõsaste paljundusmaterjal võetakse olemasolevatelt puudelt ja põõsastelt Tallinna haljasaladelt ja istutused rajatakse lähiaastatel. Anton Hansen Tammsaare mälestusmärgi ja Estonia pst vaheline tihedate suurte puude alune kujundati metsaiana. Sealne katmata erosioonitundlik mullapind asendati osaliselt isereguleeruva, madala hooldusvajadusega pinnakattetaimede ja kõrreliste seguga.

Fotod: Tõnu Tunnel, Terje Ugandi, Maarja Tüür, Küllike Reimaa
Piltide ja illustratsioonide autoriõigused on kaitstud ning kasutamine ilma autori loata on keelatud.