Päeva park

Park/haljasala
Asukoht
Tartu linn, Karlova linnaosa
Tellija
AS Merko Tartu
Võistlus
2016
Projekt
2017-2018
Projekti staadium
põhiprojekt
Valmis
Pooleli
Maastikuarhitektid
Kaasautorid
Arhitekt Anu Tammemägi, haljastuse konsultatsioon Maarja Gustavson
Peaprojekteerija
AT Arhitektuur OÜ
Eriosad
RTG Projektbüroo AS
Ehitaja
AS Merko Tartu
Valdkond
Välisruumi ehitusprojekt
Välisruumi ehitusprojekt
Tagasi loomingu nimekirja
Päeva park asub Tartus, Kesklinna linnaosa Karlova poolses osas ja oli varem hoonestamata haljasala. Lahenduse aluseks oli kehtestatud detailplaneering ja AT Arhitektuur OÜ ja OÜ Sfäär Planeeringud koostöös koostatud Päeva pargi arhitektuurivõistluse võidutöö.

Projekti peamiseks eesmärgiks oli haljasala kasutuse suurendamine. Pargi projekteerimise käigus toimus workshop, kus kohalikud elanikud said tutvustada oma nägemust haljasala tulevikust.

Pargi ja Tähe tänava ristmiku lähedusse on kavandatud väike linnaväljak, mille ümbrusse jääb pargi kõige atraktiivsem osa. Pikad läbivad astmed platsi lõunaservas avanevad lõunasse, seal on mugav päikesepaistel istuda, samuti on istumiskohti võimalik kasutada linnaosas toimuvate ürituste ajal kontsertide ja sündmuste jälgimiseks. Sillutatud Päeva plats projekteeriti mõõtmetega, mis arvestab võimalusi paigaldada alale ajutisteks sündmusteks inventari, skulptuuri või jalgrattavahetuspunkti.

Samuti rajati parki uus mänguväljak, mille lahenduses kasutati ära olemasolev reljeef ning vanad pargipuud. Väljakul toimuva jälgimiseks ja ka puhkamiseks/ päevitamiseks/ kohtumiseks/ lastele ronimiseks on pargiala kõige reljeefsemale osale projekteeritud lõunapäikesele avatud puidust astmestik, kust avanevad kaunid vaated ümbruskonnale, samuti on astmestik ise atraktiivne element maastikus, mis rõhutab maa-ala reljeefi ja toimib ka Päeva platsi lõpetava elemendina.

Uued taimeliigid valiti Päeva parki Karlova asumile ajalooliselt iseloomulikust haljastusest lähtudes (roosid, ebajasmiinid, sirelid, hortensiad, viljapuud, hobukastanid, kased, vahtrad). Pargi alustaimestiku tihendamisega loodi elupaiku putukatele ja lindudele.

Fotod: Enlil Sonn
Piltide ja illustratsioonide autoriõigused on kaitstud ning kasutamine ilma autori loata on keelatud.