Kutsetunnistus

Tutvustus

Alates 01.01.2025 kehtivad kõigile kutsetasemetele uued kutsestandardid.

Maastikuarhitekti kutsestandardites tehtud peamised muudatused:

  • Ajakohastati ja parendati töökirjeldust ning regulatsioonide osa;
  • Sõnastati tulevikuoskused, lähtudes valdkonna arengutrendist;
  • Sõnastati üldoskused, tuginedes Kutsekoja koostatud oskuste registrile;
  • Lisati kutsestandarditesse seni kutse andmise korras olnud kvalifikatsiooninõuded kutse taotlemisel ja taastõendamisel, lähtudes kutsestandardi muutunud juhendist;
  • Diplomeeritud maastikuarhitekti kutse omanikule anti õiguseid koostada iseseisvalt väiksemamahulisi planeeringuid ning ehitusprojekte;
  • Muudeti kompetentsusnõuded paremini vastavaks töömaailma vajadusele.

Mis on maastikuarhitekti kutse?

Eesti Vabariigis kehtiv kutsesüsteem on kompetentsipõhine, mis tähendab, et kutse taotleja peab kutsekomisjonile tõestama vastava kutse juurde kuuluvate kompetentside omamist. Kompetentsid on erinevate tasemete juures veidi erinevad ning nende kohta leiate täpse info vastava taseme kutsestandardist.

Maastikuarhitekti kutset on võimalik taotleda kolmel tasemel:

Diplomeeritud maastikuarhitekt, tase 7 koostab iseseisvalt oma pädevuse piirides, ehitusprojekti maastikuarhitektuuri osa, planeeringuid, maastikuanalüüse. Pädevuspiire ületavate objektide korral töötab ta volitatud maastikuarhitekti juhendamisel ja vastutusel. Diplomeeritud maastikuarhitekt, tase 7 kutsetunnistus antakse välja koos maastikuarhitektuuri magistriastme lõputunnistusega kõrgkooli poolt, kellele on kutsenõukogu poolt vastav õigus antud. Enne 01.01.2025 nõutava hariduse ja väljaspool Eestit hariduse omandanutel on võimalik diplomeeritud maastikuarhitekt, tase 7 kutset taotleda Eesti Maastikuarhitektide Liidult.

Volitatud maastikuarhitekt, tase 7 teeb ise või juhib pädeva isikuna ehitusprojekti maastikuarhitektuuri osa, planeeringu, maastikuanalüüs koostamist. Lisaks annab ta eksperthinnanguid erinevatele maastikuarhitektuuri projektidele ja teeb auditeid maastikuarhitektuuri osa lahendustele, v.a. kõrgendatud avaliku huvi alla kuuluvale välisruumile ja selle rajatistele ning planeeringutele. Töötab iseseisvalt keerulistes, uus lahendusi nõudvates olukordades, juhendab kolleege ja vastutab meeskondade strateegilise tegutsemise eest.

Volitatud maastikuarhitekt-ekspert, tase 8 teeb ise või juhib pädeva isikuna ehitusprojekti maastikuarhitektuuri osa, planeeringu, maastikuanalüüsi koostamist. Lisaks annab ta eksperthinnanguid erinevatele maastikuarhitektuuri projektidele, planeeringutele ja teeb auditeid maastikuarhitektuuri osa lahendustele, sh kõrgendatud avaliku huvi alla kuuluvale välisruumile ja selle rajatistele ning planeeringutele. Töötab iseseisvalt meisterlikkust nõudvates keerulistes, piiritlemata ja uut strateegilist käsitlust vajavates olukordades. Analüüsib ja sünteesib iseseisvalt uusi ja keerulisi kutsealaseid ideid, sh lahendab unikaalseid ülesandeid ja loob uut erialast teadmust. Vastutab organisatsiooni strateegilise tegevuse ja valdkonna arendamise eest.

Kutsesüsteemi osa on ka maastikuarhitekti eetikakoodeks, mida iga taotleja peab järgima.

Kes kutsetunnistust väljastab ja kuidas seda taotleda?

Maastikuarhitektuuri kutse väljastajaks on Eesti Maastikuarhitektide Liit. 
Kutsetunnistuse taotlemine on sätestatud hindamisstandarditega:
  •  diplomeeritud maastikuarhitekt, tase 7 kutsestandard
  •  volitatud mastikuarhitekt, tase 7 kutsestandard
  •  volitatud maastikuarhitekt-ekspert, tase 8 kutsestandard
Kutse andmine on reguleeritud Kutseseadusega ning  Kutse andmise korraga.
Kutse taotlemiseks valmistage ette kõik nõutud materjalid ja saatke taotlus aadressile info@maastikuarhitekt.ee. Kõigil esitatud failidel peab olema nimetuses "eesnimi_perenimi_faili sisu kajastav märksõna". Samale aadressile võib saata ka küsimused, mis jäid õhku peale kõigi dokumentidega tutvumist. 

Kutseomistamistasu (kutse taotlemine 550€, kutse taastaotlemine 398€) palume kanda Eesti Maastikuarhitektide Liidu arveldusarvele EE622200221054763486. Selgituseks märkida kutseomistamistasu ning maksja ees- ja perekonnanimi.

Järgmise kutse andmise vooru dokumente võetakse vastu 13.-19. jaanuaril 2025. 
Infopäev toatlejatele toimub 7. jaanuaril kell 17.00 veebis. Osaleda soovijatel palume anda märku 6. jaanuariks aadressil info@maastikuarhitekt.ee. 
Intervjuud taotlejatega viiakse läbi 6. märtsil 2025.

Taotleja kompetentsust hinnatakse esitatud dokumentide ja intervjuu alusel.
Maastikuarhitekti kutse andmist kureerib Reet Soans (info@maastikuarhitekt.ee; 5060 834).

Kutse andmise eeltingimused

Diplomeeritud maastikuarhitekt, tase 7, kutsestandardile vastava maastikuarhitektuuri magistri õppekava täies mahus läbimine või samaväärse sisuga muu eriala magistrikraad.

Volitatud maastikuarhitekt, tase 7, magistrikraad maastikuarhitektuuri erialal või samaväärse sisuga magistrikraad muul erialal ning vähemalt 3-aastane erialane töökogemus kutse taotlemisele eelneva 10 aasta jooksul, sellest vähemalt 1 aasta peale kraadi omistamist.

Volitatud maastikuarhitekt-ekspert, tase 8, vähemalt 5-aastane erialane töökogemus volitatud maastikuarhitekt, tase 7na kutse taotlemisele eelneva 10 aasta jooksul. Lisaks vastab taotleja vähemalt viiele järgmistest nõuetest (sealjuures ajalist piirangut ei kohaldata):
* on koostanud vähemalt ühe kõrgendatud avaliku huviga planeeringu, mille vähemalt esimene etapp on välja ehitatud (taotleja on töö koostaja/projektijuht);

* on koostanud vähemalt ühe kõrgendatud avaliku huviga objekti ehitusprojekti, mis on valmis ehitatud (taotleja on idee autor ja töö koostaja/projektijuht);
* on omandanud maastikuarhitektuuri valdkonna doktorikraadi;
* on rahvusvaheliselt tunnustatud loovisik, tema loomingut on pärjatud rahvusvahelise auhinnaga;
* on saanud auhinnalise koha maastikuarhitektuurivõistluselt, mida on hinnanud rahvusvaheline žürii või välisriigis toimunud maastikuarhitektuurivõistluselt (taotleja on idee (kaas)autor);
* on valitud esinema rahvusvahelisel maastikuarhitektuurinäitusel;
* on osalenud üleriikliku avaliku (maastiku)arhitektuurivõistluse žürii töös;
* tema loomingut (taotleja on idee (kaas)autor) on pärjatud riikliku kultuuripreemia ja/või erialaliitude aastapreemiaga;
* on osalenud autori või kaasautorina välisriigi projektis maastikuarhitektuuri või ruumilise planeerimise valdkonnas;
* omab töökogemust planeerimise või projekteerimise projektijuhina või töörühma juhina;
* on aktiivselt ja tulemuslikult tegutsenud maastikuarhitekte ja/või maastikuarhitektibüroosid koondava ühenduse juhatuses, eestseisuses või nende moodustatud töörühma juhtrollis;
* on avaldanud artikleid tunnustatud eriala(aja)kirjanduses;
* on erialase raamatu või õpiku autor või üks autoritest;
* on esinenud rahvusvahelistel konverentsidel eelretsenseeritud ettekandega;
* on tunnustatud ekspert oma eriala mingis kitsamas lõigus;
* on tegev/ tegutsenud lektori või õppejõuna kõrgkoolis loengutsükliga ja/ või teadustöö valdkonnas ja/või on koostanud erialaseid metoodikaid;
* on töötanud vähemalt 5 aastat avalikus teenistuses ruumiloome valdkonnas juhtival kohal.

Kutse taastõendamise eeltingimused

Diplomeeritud maastikuarhitekt, tase 7: kutse on tähtajatu.

Volitatud maastikuarhitekt, tase 7: kehtiv või kutse taastõendamise taotluse esitamise tähtajaks kuni 1 aasta tagasi kehtivuse kaotanud kutse ning vähemalt 3-aastane erialane töökogemus 7. taseme volitatud maastikuarhitektina viimase 10 aasta jooksul.

Volitatud maastikuarhitekt-ekspert, tase 8: volitatud maastikuarhitekt-ekspert, tase 8 kehtiv või kutse taastõendamise taotluse esitamise tähtajaks kuni 1 aasta tagasi kehtivuse kaotanud kutse ning vähemalt 3-aastane erialane töökogemus 8. taseme volitatud maastikuarhitekt-eksperdina viimase 5 aasta jooksul.

NB! Taastõendamisel vaadatakse üle ka eelmistes taotlusvoorudes taotlejale edastatud tagasiside ning hindamisel arvestatakse, kas taotleja on ennast selle põhjal täiendanud.


Taotlemiseks esitatavad dokumendid

Kõik dokumendid tuleb esitada digitaalselt (pdf). Kutse- või hindamiskomisjon võivad eneseanalüüsi lisadena esitatavad kompetentse tõendavad tööd - projektid, planeeringud  vajadusel lisaks ka paberkandjal A4 formaadis kaustadena, mis tagastatakse taotlejale peale kutseeksamit.

Diplomeeritud maastikuarhitekt, tase 7:

1.  taotluse avaldus, lae alla, mis sisaldab:
    a. isikut tõendava dokumendi koopia (pass, ID-kaart);
    b. haridust tõendava dokumendi koopia(d) koos hinnetelehega nii bakalaureuse kui magistri tasemetel;
    c. väljaspool Eestit hariduse omandanud taotlejatel kõrgkooli poolt kinnitatud õppekava koos õppeainete kirjeldustega ning     hariduse vastavust Eesti kvalifikatsiooniraamistikule kinnitav dokument;
    d. elulookirjeldus;
    e. kutse andmise tasu maksmist tõendav dokument
2.  enam kui 5 aastat tagasi maastikuarhitektuuri erialal magistrikraadi saanutel vabas vormis loominguline portfoolio.

Volitatud maastikuarhitekt, tase 7 taotlemisel esitatakse:

1. taotluse avaldus, lae alla, mis sisaldab:
    a. isikut tõendava dokumendi koopia (pass, ID-kaart);
    b. haridust tõendava dokumendi koopia(d);
    c. varem omistatud kvalifikatsiooni tõendava dokumendi koopia(d);
    d. täiendkoolituse läbimise korral seda tõendava dokumendi koopia(d);
    e. elulookirjeldus;
    f. kutse andmise tasu maksmist tõendav dokument.
2. eneseanalüüsi vorm H1;
3. eneseanalüüsi lisad (portfoolio kompetentse tõendavatest töödest – projektid, planeeringud, uuringud, kokku 3-6 tööd).

Volitatud maastikuarhitekt-ekspert, tase 8 taotlemisel esitatakse:

1. taotluse avaldus, lae alla, mis sisaldab:   
     a. isikut tõendava dokumendi koopia (pass, ID-kaart);
    b. haridust tõendava dokumendi koopia(d);
    c. varem omistatud kvalifikatsiooni tõendava dokumendi koopia(d);
    d. täiendkoolituse läbimise korral seda tõendava dokumendi koopia(d);
    e. elulookirjeldus;
     f. kutse andmise tasu maksmist tõendav dokument.
2. eneseanalüüsi vorm H2;
3. eneseanalüüsi lisad (portfoolio, kokku 3-6 tööd jm kompetentse tõendavad materjalid).


Nõuded esitatavatele dokumentidele

Taotlemiseks vajalikud materjalid tuleb esitada digitaalselt *.pdf formaadis, vormid H1 ja H2 *.docx formaadis. Kõik dokumendid peavad olema digiallkirjastatud. Kaasautorite poolt allkirjastatud tööde loetelu on lubatud esitada täiendavalt eraldi *asice failina.

Digitaalselt esitatavad dokumendid vormistada analoogselt alljärgnevalt toodud nimekujule:
eesnimi_perenimi_avaldus.asice
eesnimi_perenimi_vormH1 või H2.docx
eesnimi_perenimi_eneseanalüüsi lisa illustratiivne materjal valitud töödest.pdf

Kutse- ja hindamiskomisjonil on õigus küsida täiendavaid lisamaterjale, vajadusel ka paberkandjal. Need tagastatakse taotlejale peale kutseeksamit.

Korduma kippuvad küsimused

Kui mul on diplom 4-aastase maastikuarhitektuuri eriala bakalaureusekraadiga, kas see on sobilik taotlemaks maastikuarhitekti kutsetunnistust?
Jah, 4-aastane bakalaureusekraad on võrdsustatud käesoleval ajal magistrikraadiga. Seda reguleerib Vabariigi Valitsuse määrus Eesti Vabariigi kvalifikatsioonide ja enne 20. augustit 1991. a antud endise NSV Liidu kvalifikatsioonide vastavus (§12).

Kuidas hinnatakse minu erialaseid oskusi?
Hindamine on kompetentsipõhine, mis tähendab, et kutsetaotleja peab tõestama kompetentside olemasolu. Selleks tuleks esitatavate tööde valimisel lähtuda sellest, et valik annaks hea ülevaate kõigist kompetentsidest.

Kuidas saaksin enda kompetentse kõige paremini tõestada?
Selleks tuleb kutsetunnistuse taotlemisel esitatud tööd valida nii, et esindatud on kõik kompetentsid, vt kutsestandard osa A punktid 3.1-3.3. Kuna erinevate tööde spetsiifikast tulenevalt on osade tööde koostajaks suurem töörühm, siis tuleb selgelt välja tuua enda osalus töös. Seda saab teha eneseanalüüsi vormis H1 või H2. Samas saab esitada ka kõik muu konkreetsesse projekti kuuluva info, mida taotleja peab oluliseks hindamiskomisjonile esitada.
Väljavõte kutsestandardist:
Tööosad:
A.3.1. Ehitusprojekti arhitektuuri välisruumi osa terviklahenduse koostamine selle kõigis staadiumites, ekspertiisi ja auditi tegemine
A.3.2. Planeeringu koostamine ja koostamise juhtimine erinevates planeeringu liikides
A.3.3 Maastiku uurimine, inventeerimine, hindamine ja maastiku hooldamise kavandamine

Infopäeval taotlejatele saab vajadusel küsida taotlusdokumentide vormistamise kohta täiendavat infot.