Aastapreemiad

EMALi aastapreemiad

Aastapreemiate väljaandmisega tunnustab Eesti Maastikuarhitektide Liit (EMAL) igal aastal väljapaistvaid erialaseid saavutusi maastikuarhitektuuri valdkonnas, et levitada sõnumit Eesti nüüdisaegsest kvaliteetsest väliruumist ja selle loojatest.

2022. aasta nominendid kuulutati välja 3. oktoobril 2022.
2022. aasta laureaadid kuulutati välja 28. jaanuaril 2023 toimunud Arhitektuuripreemiad 2022 auhinnatseremoonial, mis toimus MUBAs (Pärnu mnt. 59, Tallinn)


EMALi aastapreemiate eelmiste võitjate ja nominentidega saad tutvuda meie ARHIIVIS. Maastikuarhitektuurselt silmapaistvate projektide, sündmuste ja tegude tunnustamisega tegi EMAL algust juba 2005. aastal, regulaarselt hakati konkurssi “Aasta tegu” läbi viima alates aastast 2009. Tänane nimekuju “Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemiad” võeti kasutusele 2016. aastal ning kuigi sellega pandi eelnevast suurem rõhk ehitatud keskkonna tunnustamisele, on endiselt olulised ka kõik teised teod, mis Eesti maastikuarhitektuuri arengule kaasa aitavad ning seeläbi liidu tunnustust väärivad.  

Aastapreemiatele kandideerimine kuulutatakse traditsiooniliselt välja rahvusvahelisel maastikuarhitektuuri kuul ehk aprillis.

Esitatud kandidaatide seast sõelub nominendid ja laureaadid välja erialaspetsialistidest koosnev žürii. Aastapreemia laureaadid kuulutatakse välja detsembris või jaanuaris toimuval arhitektide liitu, maastikuarhitektide liidu, sisearhitektide liidu ja Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali ühisel auhinnatseremoonial Eesti Arhitektuuripreemiad.

Eesti Arhitektuuripreemiad

Ühise auhinnatseremoonia traditsiooni algatasid arhitektuurivaldkonna loomeliidud 2015. aastal eesmärgiga anda valdkonnale laiemat kõlapinda, suurendada koostööd erialade vahel ning tunnustada oma kolleege ühiselt.

Aastatel 2019 ja 2020 oli peakorraldaja maastikuarhitektide liit. Kahel eelneval aastal vedas seda sisearhitektide liit ning veel varem arhitektide liit. Kultuurkapital on sündmuse peatoetaja. Sündmuse korraldajate peapartneriteks on iga aasta Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital ja MTÜ Arhitektuurikirjastus, kes selle sündmuse jaoks annab välja arhitektuuripreemiate kogumikku ja haldab ühist arhitektuuripreemiate kodulehte.

Kõikide arhitektuuripreemiate nominentide ja laureaatidega võib lähemalt tutvuda eesti ja inglise keeles kodulehel arhitektuuripreemiad.ee. Intervjuud autorite ja žüriiliikmetega võib lugeda ning teoste detailseid jooniseid uurida kogumikes  “Eesti arhitektuuripreemiad” ja “Ruumipilt”.