Koidula ja Jannseni mälestusväljak

Väljak/tänav
Asukoht
Narva mnt 2b, Tartu
Tellija
Tartu Linnavalitsus
Võistlus
2016
Projekt
2017
Valmis
2018
Maastikuarhitektid
Terje Ong , Kerli Irbo ja Edgar Kaare
Kaasautorid
arhitekt Tõnu Laanemäe, skulptorid Bruno Kadak ja Mare Mikof
Peaprojekteerija
TajuRuum OÜ
Eriosad
isteastmestiku arhitektuurne lahendus Symptom Arhitekt OÜ, Tõnu Laanemäe / konstruktsiooni osa Skeleton OÜ, Rando Tomson / teedeehituslik osa Roadplan OÜ, Indrek Oden ja Kristel Liblik / elektripaigaldise osa MicroWatt OÜ, Janno Siil / skulptuuride peatöövõtt Tormis Disain OÜ, Bruno Kadak, Mare Mikof, Rein Maantoa / valguspuu Keha3 OÜ, Margus Triibmann (disain),  teostuse tiim Sander Vislapuu, Ago Altjõe, Triinu Triibmann, paigaldus Diotech Electric OÜ
Ehitaja
PVH Ehitus OÜ 
Ehitusmaksumus
354 442 eurot
Valdkond
Välisruumi ehitusprojekt
Välisruumi ehitusprojekt
Tagasi loomingu nimekirja
Koidula ja Jannseni mälestusväljak asub Ülejõe pargi nurgas, Emajõe vasakkaldal, Kaarsilla vahetus läheduses. Väljak moodustab lehtri kahe olulise liikumissuuna vahel ning kutsub inimesi peatuma, avastama ning parki astuma.

Platsi moodustab lihtne suurte betoonplaatidega pind, mis liikumise intensiivsusega kooskõlas pargi suunas triipude haaval lõhustub. Mida enam pargi suunas sammuda, seda rohelisemaks pilt muutub, kuniks kivikatted üldse kaovad. Erinevad triibutused on tekitatud murukiviribadest ja põõsa- ning rohttaimede istutustest. 

Kaarsillaga külgnevalt on kaldakindlustusele kavandatud isteterrass, mis aste astelt jõele lähemale sammub. Platsi keskel on suurem istumiskõrgusega puitkattega tasand, mida kaunistab efektne valguspuu. Tasandil, valguspuu okste all, istub Jannsen (skulptuur).

Platsi murukivi- ja haljasribade ääres on peatumiseks pandud seljatoega ja –toeta pinke. Pargipoolsemas otsas, haljasribade vahel, jookseb väike Koidula (skulptuur). Skulptuuride asetus on taotluslikult kavandatud selliselt, et kunstiteosed mõjuksid loomuliku osana platsi argielust – skulptuurid on kui tavalised külastajad, kes on korraks peatuma jäänud. Skulptuuride alused on vormistatud metallplaatidena, kuhu on kantud kultuurilooliselt olulise tähendusega antud autorite poolt loodud luuletekstid.

Piltide, plaanide ja illustratsioonide autoriõigused on kaitstud ning kasutamine ilma autori loata on keelatud.