Võru SPAA ja elamuskeskus

Asukoht
Võru
Tellija
Võru linnavalitsus
Võistlus
2022
Projekti staadium
eskiis
Maastikuarhitektid
Kaasautorid
Rahi Lokotar (3DLAB), Karl Johan Jakobson (3DLAB), Mihkel Ross (3DLAB), Tristen Vardja (3DLAB), Joosep Sepp (Velvet OÜ), Hannes Koppel (Asum Arhitektid), Grete-Loviis Saar (Sala Terrena OÜ)
Peaprojekteerija
Hannes Koppel (Asum Arhitektid)
Valdkond
Võistlus
Võistlus
Tagasi loomingu nimekirja
Võru SPAA ja Elamuskeskuse kontseptsioon on inspiratsiooni saanud Võru kuppelmaastikest, järvedest ja kaunist loodusest.

Võru SPAA ja Elamuskeskuse kontseptsioon on inspiratsiooni saanud Võru kuppelmaastikest, järvedest ja kaunist loodusest. Oluliseks kontseptsiooni osaks on ka keskkonnasäästlikkus ja looduslikkus.
Hoone ümbruses on peamine rõhk pandud väli-skeitparki ümbritsevale alale, kuhu on kavandatud ronimise, kiikumise ja tasakaaluatraktsioonidega mänguväljak ning mugav istumisala. Mänguväljakul on kasutatud kummipurukattega eridisainvormi "Konn", mis on inspireeritud Võrumaal kaitse all olevatest konnaliikidest. "Konn" on lihtsustatud, mis sobib nii istumiseks, lebamiseks, kui ronimiseks. Betoonist valatud sarnast vormi saab kasutada lähialal ka liikluse tõkedina või sisearhitektuuris läbiva skulptuurse elemendina.
Hoone Peaukse juures on kasutatud konteinerhaljastust. Konteinerlahendus on eridisain, mis on kavandatud just selle ala tarbeks ja on Võrumaa pinnavormidest kantud. Lisaks suutele taimekonteineritele on disainitud ka võiksemad taimekestid, mida saab kasutada ruumieraldajatena. Suurtesse taimekastidesse, hoone peasissepääsu juures on kavandatud hariliku pihlaka kollaste viljade, punase sügisvärvuse ja püramiidja kasvukujuga sort "Autumn Spire". Väikestesse taimekastidesse on kavandatud kõrreliste ja õitsvate taimede kombinatsioonid, vastavalt asukohale.
Hoonet ümbritsevas haljastuses on kasutatud looduslike liikide kultuursorte ja vorme: suurte soolopuudena musta lepa kollaslehelist sorti "Aurea"; hoone ees, kitsal alal musta lepa püramiidja kasvukujuga vormi "Pyranmidalis" ridaistutust; teede äärsetel kitsamatel aladel ja haljasaladel rühmadena hariliku pihlaka kollaseviljalist sorti "Xanthocarpa"; parkimisaladel kollaseviljalist pihlaka sorti "Schouten", mis on väikesekasvulisem, kui eelnimetatud "Xanthocarpa". Okaspuudest on kasutatud mägimänni kollase okkaga sorti "Golden Glow" ja hariliku kuuse kollasevõrselist vormi "Aurea", mille võrsevärvus annab tooni just varakevadel. Puude all on pinnakattetaimede ning kevadel õitsevate mugul- ja sibullillede lausistutused, kuivadel ja päikselistel aladel aga korra aastas niidetav niidumuru.
Pargiala põhimotiiviks on lookleva kujuga kraav. Lookade väliskülgedel on lauged ülevoolualad, mis kaetakse kivide ja taimestusega. Taimestus on valitud selliselt, et see kannatab ajutisi üleujutusi ning moodustab kevadel ja suvel kauni õitsva koosluse. Pargiala teed on samuti kavandatud looklevatena. Põhitee on kõvakattega, et mööda seda saaks sõita ratta, tõukeratta ja rulluiskudega. Põhiteega paralleelselt kulgeb multškattega rada neile, kes oma jalgu asfaldil põrutada ei taha. Erineva laiusega multšradadena on kavandatud ka kõik väiksemad teed. Kogu pargiala on varustatud prügikastide ja pinkidega.
Kogu kohvik on kavandatud keskkonda säästva põhimõttega: kohviku katusel on energia tootmiseks päikesepaneelid, kohapeal kasutatakse ära kogutud sademevett ning komposteeritakse ja kasutatakse kohviku tarbeaias biojäätmed.
Kohvikust kirdesse jääb suur lasteala, kus on atraktsioonid suurematele lastele. Ala nö "tüve" moodustab suur pinnavorm, mille sees on tunnel, ning mille pealt saab ziplinega alla sõita. Künka üks ots on jäetud atraktsioonidest vabaks, et võimaldada talvisel ajal kelgutamist. Pinnavormi lõunapoolsel küljel on toruliumäed ja nn "ronimiskosk" (ronimissein), kust saab alguse lainetava pinnaga "jõgi", mis jaotab mänguala kaheks. Teisel pool küngast saab alguse põnev metsarada, mis toob seikleja mänguväljakule turvaliselt tagasi. Pargis veel lisaks kõigele suured ronimissüsteemid, "Konnad", kiiged, võrkkiiged, batuudid, rattaparklad, pingid, varjualused joogaala ja koertepark.