Valga keskväljak

Väljak/tänav
Asukoht
Valga linn
Tellija
Valga linnavalitsus
Võistlus
Eesti Vabariik 100 arhitektuuriprogramm "Hea Avalik Ruum", 2015
Projekt
2015
Projekti staadium
tööprojekt
Valmis
2018
Maastikuarhitektid
Rea Sepping , Gianfranco Franchi, Chiara Tesi
Peaprojekteerija
Franchi+Associati OÜ
Eriosad
Keskkonnaprojekt OÜ
Ehitaja
Lemminkäinen Eesti AS
Ehitusmaksumus
2,13 miljonit
Valdkond
Välisruumi ehitusprojekt
Välisruumi ehitusprojekt
Tagasi loomingu nimekirja
Projekteerimisega sooviti saada atraktiivset ja inimliku mõõtmega lahendust Valga ajaloolisele kvartalile ja seda läbivale jalg- ja jalgrattatee teljele, mis ühendab kahte visuaalset ja sümboolset maamärki – Eesti poolel Jaani ja Läti poolel Lugaži Evangeelset Luterlikku kirikut.

Avaliku ruumi ümberkujundamisega tekitati suur väljak väliürituste korraldamiseks ning selle ümber loov ja arenev keskus, mis omakorda ärgitab ettevõtlust ja kohalikku aktiivsust.

Kvartal 8 alale (nii nimetatakse Valga endise keskuse piirkonda) oli vajadus projekteerida väljak, linnaelanike ja külastajate ajaveetmise ja kokkusaamiskoht; väike väliturg, lava, parkimine, avaliku ruumi inventar, purskkaev, lipuväljak, haljastus, uisuväljak, mänguväljak. Lisaks uushoonestus ühe avaliku hoone ja kortermajade juurde kuuluvate abihoonete näol ning projekteerimisalal paiknevate Riia, Raja, Sepa ja Kesk tänavate lahendus.

Kujunduselementide põhiline ühine joon on lehisepuidu ja cor-ten terase kasutamine ning minimalistlik ja selge disain. Pinnakatte üle arutleti kuid, lõpuks otsustati vastupidavaima - graniitkivi heaks, mis talub suuri raskuseid ning püsib muutumatuna pikemaajalisemalt kui betoon vms materjal. Haljastusega tegeleti põhjalikult, kuna see oli üheks suurimaks kujunduselemendiks alal ning lahenduseks leiti tihedaim istutus, mis pärsib umbrohtude teket ning tekitab püsivama haljasmassi.

Piltide, plaanide ja illustratsioonide autoriõigused on kaitstud ning kasutamine ilma autori loata on keelatud.