Uudis

Selgus Saku keskpromenaadi arhitektuurivõistluse võitja

27. juuni 2022
Foto autor: Annika Kubja

SAKU VALLAVALITSUS
PRESSITEADE
27.06.2022

Täna selgus Saku keskpromenaadi arhitektuurivõistluse võitja!

Saku Vallavalitsuse keskpromenaadi arhitektuurivõistlusele laekus 13 tööd ja võitjaks kuulutati arhitektuuribüroo KAVAKAVA OÜ tööga AEGLANE RADA, mille autorid on Siiri Vallner, Indrek Peil, Jõnn Sooniste, Allan Pits ja Arseniy Kukuškin.

Arhitektuurivõistluse eesmärk oli leida Saku aleviku kesksele jalgtänavale esinduslik ja kaasaegne terviklik lahendus. Võistlusala hõlmas ligi kilomeetrist teekonda alates Tallinna maantee sillast ja mõisapargist kuni kirikuni. Žürii hinnangul oli kogu võistlus väga kõrgetasemeline.

„Võidutöös on olemas piisav eripära, mis suudab luua just Sakule omase promenaadi. Tugevaks ideeks on see, et liikumisel mööda promenaadi saab hakata kasutama nii otsesuunalist kiiremat rada kui paralleelset aeglasemat rada. Samuti on piisavalt paindlikkust, mis võimaldab ehitada etapiti ning teha muudatusi nii, et idee kaduma ei lähe,“ ütles žürii esimees, Saku vallavanem Marti Rehemaa.

Žürii sõnul näitab töö põhjalikkust ja tugevust ka see, et olulistes kohtades mindi väljapoole võistlusala, märgates kohti, mis vajavad ruumilist sidumist. Näiteks oli lisaks võistlusalale kaasatud õlletehase territoorium ning kiriku kinnistu. Sümpatiseerisid sild üle Vääna jõe, väliõppeklass, gümnaasiumi ümbrus ning hoone ja maantee vahele jääv jaapanipärane kirsiaed.

„AEGLANE RADA on tervikuna väga veenev ja heas mõttes mõõdukalt raamidest välja minev töö, millel on ka väga hea proportsioonitunnetus. Promenaad ja väljakud on Saku jaoks sobiva mastaabiga ning ei muuda alevikku suurlinlikuks,“ loetles töö tugevusi Eesti Arhitektide Liidu esindaja Kalle Vellevoog.

Autorid on loonud Saku promenaadi aluspõhjaks uue vaatenurgaga mustri. „Meil on väga hea meel, et saame seda projekti teha, sest Saku puhul pakkusid meile huvi just taastatava elurikkuse ja inimmõõtme teemad. Meie töö on väga kohakeskne, luues kaasaegse, kuid samas looduslikult mitmekesise ruumi,“ ütles üks võidutöö arhitektidest Indrek Peil.

Võistlusele eelnes ka ideekorje, kus küsiti valla elanike soove ja ettepanekuid. Saadud tagasiside pandi võistlusele kaasa.

„Võidutöö viiakse ellu vastavalt valla rahalistele võimalustele ning on tõenäoline, et see toimub etapiti. Üheks oluliseks ajaliseks verstapostiks on uue põhikooli valmimine – seda ala läbiv promenaad peab valmima koos uue kooliga,“ ütles Marti Rehemaa.

Võistluse preemiafond oli 27 000 eurot ja seda rahastas Saku Vallavalitsus. Võidutöö preemia suurus on 10 000 eurot. Auhinnalise teise koha ja 8000 euro suuruse preemia pälvis OAAS Arhitektid OÜ tööga SPOT, kolmanda koha ja 6000 euro suuruse preemia FUTU OÜ tööga SAKU KEKS ning 3000 euro suuruse ergutuspreemia OÜ b210 tööga UKAS. Mitterahaliselt märkis žürii ära järgmised tööd: PÕLLUSIIL, SAKU LANE, SAKURAda ja SAKUTUS.

Võistlus korraldati koostöös Eesti Arhitektide Liiduga programmi „Hea avalik ruum“ raames. Töid hindas žürii koosseisus Marti Rehemaa, Saku vallavanem, žürii esimees; Tiit Vahenõmm, Saku Vallavolikogu; Lemmi Oro, Saku Vallavolikogu; Leho Vilu, vallavalitsuse arhitekt ning Eesti Arhitektide Liidu esindajad Kalle Vellevoog, Ralf Lõoke, Toomas Paaver, Pelle-Sten Viiburg ja asendusliikmena Annika Puust.

Kõiki võistlustöid saab vaadata Saku valla veebilehel SIIN 

Täiendav informatsioon:
Silver Riisalo
Saku valla arhitekt planeerija, tel. 671 9339, e-post Silver.riisalo@sakuvald.ee