Selgunud on Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia 2022 nominendid

03. oktoober 2022
Foto autor: Jaan Sokk

Maastikuarhitektide liidu aastapreemiatele esitati 13 eriilmelist projekti, mille seast valis rahvusvaheline žürii koosseisus maastikuarhitektid Ilze Rukšāne, Laura Männamaa, Rutt Piir, Remi Kübar ja keskkonnapsühholoog Grete Arro 5 nominenti. Laureaadid kuulutatakse välja 2023. aasta jaanuarikuus auhinnatseremoonial Eesti arhitektuuripreemiad 2022.

„Võrreldes varasemate aastatega oli auhindadele esitatud tööde hulk pigem kesine, mille põhjuseid võib otsida nii valimiste vaheaastast, rahvatervise kriisi järellainetustes, kui ka globaalset mõju omavatest sündmustest meie välispiiri taga. On tunda, et ühiskonna fookus on hetkel teistel teemadel ning võib eeldada, et varasemate aastate buum meie väliskeskkonna mõtestamisel ning ehitamisel näitab mõningaid jahenemise märke. Sellest hoolimata on ka sel aastal kaalukausil mitmeid märgilisi objekte, mis püünele pääsemist väärivad,“ kirjeldab žürii tööd selle esimees Remi Kübar.

„Žürii oli ka sel aastal rahvusvaheline, kaasates maastikuarhitekt Ilze Rukšāne tuntud Läti maastikuarhitektuuribüroost ALPS ning lisamõõdet ruumipsühholoogia hindamisel tõi aruteludesse keskkonnapsühholoog Grete Arro. Kaalukausile jäid seetõttu ka rohkem pehmeid väärtusi esindavad sotsiaalsed ja tunnetuslikud aspektid. Just kunsti ja installatsioonide roll väliruumis, olgu see siis linna- või maakeskkonnas, väärivad kindlasti laiemat tähelepanu ja tunnustust. See rõhupunkt on eriti käesoleval aastal olnud emotsionaalselt väga laetud. Žürii soovis esile tõsta, et kandes universaalseid väärtusi ning neid teadlikult mõtestades võib tundlikult loodud väliruumi installatsioon kogukondadele pakkuda ka ühendavat ja tervendavat mõju,“ lisab Kübar.

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia 2022 nominendid on: 

Emajõe linnaujula (Tartu). 
Autorid Mirko Traks, Karin Bachmann, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Juhan Teppart (Kino maastikuarhitektid)
Foto autor: Jaan Sokk

Tondiraba looduspark (Tallinn). Autorid Merle Karro-Kalberg, Heiki Kalberg, Tanel Breede (AB Artes Terrae)
Foto autor: Tallinna Teede As

Oa tänava rekonstrueerimine (Tartu).  Autorid Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Mirko Traks, Karin Bachmann, Juhan Teppart (Kino maastikuarhitektid)
Foto autor: Mana Kaasik

Pesa (Vilsandi). Autor Trine Tõniste
Teostus: Trine Tõniste, Harold Kiisler, Aurelia Minev, Laura Pormeister, Auli Vaino, Hanna Loora Arro, Markus Sirg, Roger Laas, Elisabeth Perk, Karl August Johannes Pedoson, Hanna Maria Kruusmaa, õppejõud Ardo Hiiuväin, Ahti Grünberg ja Tõnu Kalpus (Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri teise kursuse tudengid - BSA20)
Foto autor: Trine Tõniste

Mõttepaus (Tallinn). Autor Mark Grimitliht
Teostus: Elina Tommik, Edwin Smagin, Andra Palla, Sander Kõiv, Elise-Irene Lensment, Sofia Robbe, Hanna Mia Sooman, Anna Maria Teras, Merili Aitsam, Mari Liis Aader, Marily Pern, Saskia Krautman, Karin Malm, Terke Kram, Meri-Ly Luik, Nicole Reitsakas, Liisa-Lotta Pahkma (Tallinna Tehnikaülikooli arhitektuuri ja urbanistika akadeemia). Kuraatorid: Ljudmilla Georgijeva ja Mae Köömnemägi.
Foto autor: Tõnu Tunnel

Nomineeritud tööde fotod leiab SIIT.  
Nominentide galerii avalikustatakse arhitektuuripreemiate ühisel kodulehel
arhitektuuripreemiad.ee  oktoobri jooksul ning trükises „Eesti arhitektuuripreemiad 2022“ järgmise aasta algul.

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemiate laureaadid kuulutatakse välja 2023. aasta 28. jaanuaril arhitektuurivaldkonna auhinnatseremoonial Eesti Arhitektuuripreemiad 2022, mida korraldavad arhitektide, maastikuarhitektide ja sisearhitektide liidud ühiselt.

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia on rahaline, selle väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapital.

Maastikuarhitektide liidu eelmiste aastate laureaate ja nominente võib vaadata siin:  maastikuarhitekt.ee/aastapreemiadKontakt: Remi Kübar
EMALi aastapreemia 2022 žürii esimees
tel 555 877 94
remi@tajuruum.eu