Aastapreemiad

Eesti Maastikuarhitektide Liidu
aastapreemiad 2020

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemiad 2020

Maastikuarhitektide liidu aastapreemiatele laekus sel aastal rekordilised 34 projekti. Rahvusvaheline žürii, kuhu kuulusid maastikuarhitektid Pia Kuusiniemi, Laura Männamaa ja Sulev Nurme, urbanist-linnaplaneerija Kristi Grišakov ning arhitekt Elo Kiivet, tegid projekte vaadates Eestile tiiru peale ning valisid välja 12 nominenti.

9. detsembril Kultuurikatlas toimunud Eesti Arhitektuuripreemiad 2020 auhinnatseremoonial kuulutati välja neli laureaati.

EMALi aastapreemiate žürii esinaine Elo Kiivet:

„Väga hea meel on näha, et maastikuarhitektuuri osa hea elukeskkonna kujundamisel on aina rohkem hakatud väärtustama, ning seda näitab ka eelmisest aastast kaks korda rikkalikum saak. Esitatud on töid tervest Eestist ja ka väga väikestel kohtadel on ette näidata nii mõnigi heatasemeline projekt. Stiililiselt oli pilt mitmekesine, mõõtu võtsid nii päris väikesed objektid kui ka suurejoonelised linnaruumi ümberehitused. Kõik see tegi žürii töö päris keeruliseks, kuid raske valik näitab ka kvaliteedi taset.“  

„Linnasüdamete uuendamine jätkub veel hoogsalt, mistõttu väärisid need omaette kategooriat. Avalikus ruumis paistsid silma väga eriilmelised ja tundlikud lahendused, mis järgisid julgelt minimalistlikku, kuid väga kohatundlikku joont. Uute kortermajade juures asuvast mõnusast ja tegevusrohkest väliruumist on saanud oluline argument kodukoha valikul ja seda kasutavad oskuslikult ka arendajad. Lisaks tõusid esile täiesti erilised projektid, mille väärtus ulatub pelgast ruumikujundamisest palju kaugemale,“ lisab Kiivet.

Eesti Maastikuarhitektide Liidu 2020. aasta aastapreemia laureaadid on:

Linnasüda - Elva uus linnakeskus, autorid Ülle Maiste (AT HOME), Diana Taalfeld (NU arhitektuur), Anne Saarniit (ubin pluss), Roomet Helbre, Taavi Kuningas (TEMPT)

Žürii kommentaar:

Tõeliselt elav süda väikesele aedlinnale, koht igaühele, kust leiab väga erinevaid tegevuspaiku. Hubane atmosfäär ja lõpuni viimistletud inimmõõtmelisus, meeldivalt orgaaniline ruum. Julgelt valitud erksa linnamööbli ja tänavalampidega on seotud tervikuks peatänava otstes olevad maamärgid ja erinevad teljed jõe ääres. Mitmekesised ruumisopid erineva iseloomuga, sealjuures arvestavad vaated kohaliku omapära ja vajadustega. Mõned funktsionaalsuse ja materjali küsitavused ei vähenda üldist läbimõeldud ja inimsõbralikku kujundust.

Foto: Ragnar Vutt

Hooviruum - Uus-Veerenni elamuala sisehoov, autorid Mirko Traks, Uku Mart Pärtel, Kristjan Talistu, Juhan Teppart, Karin Bachmann (KINO maastikuarhitektid) 

Žürii kommentaar:

Hoov, kus ühine elamisruum näitab oma tõelist tähendust. Jagatud kasvuhooned loovad sotsiaalse koha, kus aiatöö kõrval naabritega kohtuda. Väga hästi peidetud tehniline taristu ja elemendid, moone materjalikasutus, üllatav läbipaistev võrekatus maa-aluse parkla kohal tekitab ootamatu ruumikogemuse. Väga põhjalikult läbi mõeldud vihmavee lahendus, mis teeb kummarduse koha algsele eesmärgile (Veerenni). Moodsad materjalid ja rahulik stiil ühendavad kortermajad ansambliks, kus põimuvad era- ja ühisruum, vaated sisse ja välja.

Foto: Tiit Veermäe

Avalik ruum - Vastseliina piiskopilinnuse kabeli ja linnuse väliala, autorid Kersti Lootus, Katri Soonberg, Kadri Uusen, Siim Lootus (Lootusprojekt)

Žürii kommentaar:

Suure väega koht, kus tuleb kiita maastikuarhitektide julgust teha pigem vähem kui rohkem. Neil on õnnestunud vältida kõige suuremat ohtu ehk ülekujundamist. Kogu lahendus on äärmiselt delikaatne, intrigeerivad on ka kabeli peenetundelise ja õrna heliruumiga ehitatud nähtamatud seinad, mis panevad külastaja peatuma ja mõtlema või mediteerima. Kogu alale on lisatud võimalikult vähe ja piisavalt palju, et parandada funktsionaalsust ja tuua esile peidetud kihistusi. Ümbritsev maastik tõuseb uute vaadete ja teeradade-platvormidega hästi esile.


Foto: Maris Tomba

Eripreemia - Võru linnavalitsus

Žürii kommentaar:

Koreli oja rekreatsiooniala loomine koos seal korraldatud istutustalgutega ning uus keskväljak kinnistavad Võru linnavalitsuse pikaajalist arengutahet ja edukat erinevate avalike ruumide tervikuks ühendamist, tuues kokku suured tähtsad linnaehituslikud teljed. Kujunduse loomisesse on kaasatud kohalikud – nt muljetavaldav 400 inimest istutustalgutel on koosloome hea näide ja loob isiklikuma sideme nii ruumi kui rohelise mõtteviisiga. Kiitust väärib mitte niivõrd disain või kujundus ise, vaid poliitiline järjepidevus, sh elurikkuse propageerimine. Võru Koreli oja äärne ruum toob välja järjekordse tähtsa linnalise telje lisaks Katariina alleele ja järvepromenaadile ning pakub kõrvaolevale paneelelamutele kvaliteetset puhkevõimalust. Kõik need on nüüdisajastatud ja muudetud inimeste ruumiks, kus uidata, üritusi korraldada, õuesõpet harrastada, mängida. See ühendab läbi keskväljaku kaks veeruumi – Koreli oja ja Tamula järve. Tähelepanu kohalikele liikidele, loodusliku elukeskkonna säilitamine (linnud) ja vihmavee lahendus on kliimamuutustega arvestavad. Üsna haruldane on omavalitsuse julgus tõsta esikohale hea elukeskkond ja suure pildi nägemise oskus ning igapäevases kulgemisruumis ei jää märkamata ka väga hea linnaaedniku töö.      

Foto: Margus Muts

Kõikide arhitektuuripreemiate nominentide ja laureaatidega võib lähemalt tutvuda kodulehel arhitektuuripreemiad.ee.  

Aastapreemiate väljaandmisega tunnustab Eesti Maastikuarhitektide Liit (EMAL) igal aastal väljapaistvaid erialaseid saavutusi maastikuarhitektuuri valdkonnas, et levitada sõnumit Eesti nüüdisaegsest kvaliteetsest väliruumist ja selle loojatest.