Aastapreemiad

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemiad 2018 

2018. aasta EMALi aastapreemiate konkursil sõelus žürii (koosseisus maastikuarhitektid Teele Nigola, Sirle Salmistu, Laura Männamaa, Martin Allik ning arhitekt Kaja Pae) välja 13 nominenti kahes kategoorias. Võitjad, sealhulgas peapreemia laureaat, kaks eripreemiat ning tudengipreemia. kuulutati välja Eesti Arhitektuuripreemiad 2018 auhinnatseremoonial Salme kultuurikeskuses.

* * *

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia 2018

Maastikuarhitektuuribüroo TajuRuum. Edgar Kaare, Terje Ong, Liina Einla, Kerli Irbo.

Projektid: Annelinna kergliiklustee, autorid Terje Ong ja Robert Kähr ning peaprojekteerija Keskkonnaprojekt. Mäetaguse põhikooli välisruum, autorid Edgar Kaare, Liina Einla, Timo Saabas, Terje Ong. Naerumaa lasteaed ja linnaväljak, autorid Edgar Kaare ja Terje Ong. Teemanti park, autorid Liina Einla, Edgar Kaare, Liisa Sekavin, Kerli Irbo.

„TajuRuum esitas selleaastasele preemiakonkursile neli väga erineva iseloomu ja funktsiooniga, kuid võrdselt väga tugevat tööd,“ sõnas Eesti Maastikuarhitektide Liidu esimees Kristiina Kupper. „TajuRuum on viimastel aastatel väsimatult töötanud hea avaliku ruumi loomise nimel ning nende töödest kumab läbi suurepärast kohatunnetust, ühtset käekirja ja oskust ning soovi leida kompromisse erinevate osapoolte ja huvigruppide vahel, mida pani tähele ka žürii.“

Teisteks nominentideks EMALi aastapreemia kategoorias olid Keila raudteejaama ümbrus (autorid Heiki Kalberg, Merle Karro-Kalberg, AB Artes Terrae), Tartu Vaksali väljak (Mirko Traks, Karin Bachmann, Henn Runnel KINO maastikuarhitektidest ning Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus).

* * *

Eesti Maastikuarhitektide Liidu eripreemia helikunsti ja ruumi sünteesimise eest:

Rekonstrueeritud Tartu kaarsilla esimene heli- ja valguskujundus. Valgustamise ja helindamise tehniline kontseptsioon: Tipriit Valgusdisain OÜ, Audio System Design OÜ, Elinvar OÜ. Valgus- ja heliteosed: Martin Rästa, Aivar Tõnso, Liisi Küla, Roman-Sten Tõnissoo, Sten Saarits. Ehitaja: AS Trev-2 Grupp

* * *

Eesti Maastikuarhitektide Liidu eripreemia sündmusruumi kujundamise eest: 

Jõululinn Tartu. Programm ja projektijuhtimine: Tiigi Seltsimaja (Maris Peebo, Ragnar Kekkonen, Katrin Vask). Ruumiline kontseptsioon: Karin Bachmann (KINO maastikuarhitektid), Kerli Irbo (TajuRuum), Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakond, Tartu linnavalitsuse kultuuriosakond. Väikevormid: Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakond (Tõnis Arjus, Anna-Liisa Unt)

* * *

Eesti Maastikuarhitektide Liidu tudengipreemia 2018

Magistritöö "Putukate linn - elurikkust toetav planeerimine". Autor: Maarja Tüür, juhendajad Kristiina Hellström, Lauri Klein ja Kristi Grišakov.

"Žürii oli väga üksmeelne parima tudengitöö valimisel. Maarja Tüüri magistritöö “Putukate linn” rabas oma põhjalikkuse ja ühiskondlikult aktuaalse teemavaliku ja käsitlusega. Elurikkuse kadumine on üleilmne väljakutse ning traditsioonilised esteetilised normid ühes klassikalise planeerimis- ja projekteerimistavaga muudavad selle probleemi aasta-aastalt üha teravamaks. Nii on hea meel näha, et niivõrd oluline teemapüstitus on põhjalikult läbi töötatud ning jõutud julgustavate tulemuste ja suunaviitadeni. Inimmõõtmelisus ja “putukamõõtmelisus”, mitmekesisus ja elupaigarohkus on olulised ideed ning on viimane aeg asuda neid ka praktilises maailmas ellu viima."

Teisteks nominentideks EMALi tudengipreemia kategoorias olid 100 Kratti (autor Hanna Veske), Hortus Vitae. Kristiine City piirkonna maastikuarhitektuurne visioon (Edith Tanner, Kristella Jurkatamm),  Eesti Vabariigi loojatele pühendatud mälestusmärgi ideekonkursi võistlustöö “Aja Lehed“ (Kertu Kruus, Liisa Sekavin) ning Pärnu rannaala visioonivõistluse töö “Uide” (Kertu Kruus, Liisa Sekavin, Kaja Veddel, Merlin Nerep).

Fotod:  Erge Jõgela, Uku Peterson