Aastapreemiad

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemiad 2017

2017. aasta EMALi aastapreemiate konkursil sõelus žürii (koosseisus maastikuarhitektid Remi Kübar, Teele Nigola, Sirle Salmistu ja Valdeko Lukken ning arhitekt Urmo Mets) välja 7 nominenti ning 2 äramärgitud tööd. Eesti Arhitektuuripreemiad 2017 auhinnatseremoonial kuulutati välja laureaadid kahes kategoorias: "Maastikuarhitektuuri tegu 2017" ning "Aasta avalik ruum".

* * *

Maastikuarhitektuuri Tegu 2017

Tartu Kunstimuuseumi näitus "Kes loob linna?" - näituse kuraatorid Pille Epner ja Kaja Pae, kujundaja Paco Ulman, graafiline kujundaja Tuuli Aule, ruumigrumaani kaardi graafiline illustraator Eleonora Kolycheva

On tähelepanuväärne, et selle aasta maastikuarhitektuuri tegu – näitus “Kes loob linna?” – on endasse haaranud mitmeid tänavusi kandidaate. Näituse raames loodud Tartu ruumigurmaani kaardilt leiab nii Emajõe aia, Taskupargi kui ka seekordse aasta avaliku ruumi preemia laureaadi – Roosi tänava. Ka Kvartali kaubamajaga külgnev jagatud tänavaruum, millega sel aastal tunnustust avaldame nii selle välja võidelnud arhitektidele kui Tartu Linnavalitsusele, on gurmaanikaardil pildile jõudnud. Näituse näol on tegemist omamoodi linnaruumi portreteerimisega, selle arengu dokumenteerimisega vaatajale sõbralikul moel. “Kes loob linna?” ei ole staatiline sündmus, sest temas sisaldub küsimärk – kuraatorid on kutsunud üles diskussioonile. Selliseid äratusi on hädasti vaja.

Teisteks nominentideks Maastikuarhitektuuri Tegu 2017 kategoorias olid Emajõe aed Tartus (kogukonnaaia algatajad Anna Maquet, Märt Raju), Tallinna laste ja noorte lillepidu 2016 (eestvedaja Tallinna Keskkonnaamet, projekti autor Kristiina Kupper) ning Jagatud tänavaruumi põhimõtete rakendamine Aleksandri tn Tartus (autorid Mihkel Tüür, Maarja Tüür, Mart Kadarik, Ott Kadarik, Tartu Linnavalitsus).

* * *

Aasta avalik ruum: 

Roosi tänav Tartus – autorid maastikuarhitektid Karin Bachmann ja Mirko Traks (Kino maastikuarhitektid) ning arhitektid Toomas Paaver ja Tõnu Laanemäe (PAIK Arhitektid). Eskiisi etapis töötasid kaasa ka maastikuarhitektid Edgar Kaare ja Terje Ong (TajuRuum).

Sel korral premeerib žürii Roosi tänava loojaid, kelle abil on Ülejõe pargist Eesti Rahva Muuseumini sündinud Tartu linna üks lootustandev kiir. See kiir ütleb: “Tere, inimene!” Lootust annab see näidiseksemplar seetõttu, et juba täna on näha, et analoogset tänavaruumi esteetikat on asutud paljundama mujalgi. Lisaks avab see üheselt maastikuarhitektuuri võimekust pakkuda lahendusi. Iga ERM’i suunas liikuja võib sellele tänavale astudes kogeda aja ja ruumi suhtelisust – esteetiliselt meeldivas ning tähendusi vahendavas ruumis möödub aeg teisiti. Lahendus rahvamuuseumi marginaalse asukoha probleemile saabus läbi ruumiomaduste kujundamise. On lootust, et linna hooldusmeeskond õpib väärtustama uut tänavakvaliteeti seda asjatundlikult hooldades, on lootust, et see tänav on dünaamiline ajas ja ruumis ning areneb edasi.

Kategooria teisteks nominentideks olid Aparaaditehase taskupark (autorid Mirko Traks, Karin Bachmann, Uku-Mark Pärtel, Kristjan Talistu) ja Orjaku õpperada (autor Sulev Nurme).

* * *
Lisaks märkis žürii Tudengiprojekti kategoorias ära kaks tööd, milleks olid:

  • Olja Fomina magistritöö „Tänavate hindamine Complete Streets’i põhimõtetel. Uurimustöö Tartu linnas Vabaduse puiestee, Turu tänava ja Kalda tee näitel“
  • Maali Roometi Rahvusvahelise aiakunsti festivali "Tallinna Lillefestival" kujundatud aiad 2013-2017, välja tuues aia „Linna-Maa-Aed“ 2016 puuriitvalgusti mooduli disaini.

Fotod: Mana Kaasik, Sulev Nurme, Lilian Lukka,  Joanna Hoffmann, Maali Roomet