Aastapreemiad

Aasta Tegu 2010

Eesti Maastikuarhitektide Liit kuulutas, 26. aprillil, välja 2010. aasta maastikuarhitektuuri teo, milleks valiti Eesti Maanteemuuseumi välialad Varbuse külas Põlvamaal. Võidutöö autoriteks on Maarja Kask, Karli Luik, Ralf Lõoke ning Pelle-Sten Viiburg arhitektuuribüroost Salto. Objekti tellijaks oli Eesti Maanteemuuseum ning ehituse peatöövõtjaks AS KPK Teedeehitus.

Maanteemuuseumi vabaõhunäituse ruum on maastikuliselt kompromissitu, samas põnev lahendus kasutades leidlikult ära konteksti ning luues tervikliku ansambli. Autorid on oskuslikult kasutanud maastiku eeliseid ja väärtusi põimides need näituse vajaduste ja eesmärkidega. Loodud ruum on mänguline ja efektne toimides nii näitusekeskkonnana kui ka eraldiseisva maastikukunsti teosena.
Lisaks leidsid esitatud kandidaatide seast kõige enam ära märkimist Pärnu Rannapargi renoveerimine Pärnu linnavalitsuse eestvedamisel (projekt Kivisilla OÜ) ning Mäo möödasõidu maastikukujundus (eelprojekt AS K&H).

Maastikuarhitektuuri aasta teo konkurss kuulutati välja, et jätkata traditsiooni tunnustamaks silmapaistvaid saavutusi Eesti maastikuarhitektuuris. Kandidaatide esitamise õigus oli kõigil ning kandidaate võis esitada maastikuarhitektuurialase tegevuse erinevatest valdkondadest (sh sündmused, publikatsioonid, objektid jne). Teo toimumise, sh objekti valmimise aeg pidi jääma aastasse 2010.

Konkursi tulemuste väljakuulutamine leiab aset aprillis, mis on kuulutatud Rahvusvahelise Maastikuarhitektide Liidu (IFLA) poolt maailma maastikuarhitektuuri kuuks. Aprill on valitud maastikuarhitektuuri kuuks eelkõige seetõttu, et täna, 26. aprillil, tähistatakse Frederick Law Olmsted’i – New York’i Central Park’i kujundaja ning Ameerika maastikuarhitektuuri eriala looja, sünniaastapäeva.

Fotod: Maria Laanelepp. 2010